Kırmızı Kutu Ginseng

Kırmızı Kutu Ginseng nedir?

Ginseng 5000 yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini almış, çok yıllık (perennial) bitki türlerinden biridir. Güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik isimi yunancada “Panax” yani “tam iyileştirme” adını almıştır.

Okuldan veya işten eve geldiğinizde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissdiyorsunuz? Sevdiğiniz işi yapacak kadar bile enerjiniz kalmadı mı? Gün içerisinde sebebini bilmediğiniz stresli misiniz?

O halde bu makaleyi baştan sona kadar okumanızı öneririm, ginseng nedir sorusunun cevabı sorunlarınızın çözümü olabilir, şahsen denedim ve etkisini gördüm.

Ginseng binlerce yıldır uzak doğuda kullanılmasına karşın dünyada ve ülkemizde yaygın kullanım geçmişi en fazla 10 yıldır. Ginseng Siberi’de, Kore’de, Çin’de ve Kuzey Amerika’da uzun yıllardır kullanılan ve bilinen bir bitkidir.

Ginseng ailesi 11 üyeden oluşur ancak en bilinen ve tıbbi amaçlarla kullanılan tipleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius), Kore ginsengi (Panax ginseng) ve Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) isimleri ile bilinmektedir.

Bu isimlerdeki “Panax” kelimesi ise Yunanca Allahın izniyle tam iyileşme demek olan panacea kelimesinden türetilmiş olan bir kelimedir. Ginseng kelimesi ise Çincede insan otu anlamına gelen (rénshēn) kelimelerden türetilmiştir.

Sebebide aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bitki kökünün insan vücuduna benzerlik göstermesidir. Bu benzerlikten dolayı eski dönemlerde insanlar bitkinin ilahi bir kaynağı olduğunu ve insan vucüduna bu sebeple iyi geldiğini düşünmektelerdir.

Kutu Ginseng Çeşitleri

Yukarıda bahsettiğim gibi birçok Ginseng çeşidi mevcuttur ve bu çeşitlerin oluşumu daha çok yetiştirildikleri coğrafya ile alakalıdır, tabi farklı bölgelerde yetişen ginseng türlerinin farklı etkileri ve kullanım alanları olmakta.

Ginseng kökünün içeriğinde bir çok farklı tip Ginsengosid dediğimiz maddelerden bulunur ve bu maddelerin herbiri farklı tedavi amaçlar için kullanılabilmektedirler. aşağıda ginseng çeşitlerini inceleyebilirsiniz:

Kore Ginsengi

En çok adını duyabileceğiniz ginseng çeşidi Kore ginsengi’dir. Kore ginsengi (Panax ginseng) en çok Kore, Çin ve Sibirya bölgesinde yetişir ancak Kore Ginsengi denmesinin en büyük sebebi bu bçlgenin yetiştirilmesi için en uygun bölge olması ve doğal olarak en çok burada yetişmesidir.

Kore ginsengi söylenenlere göre 100 yıl yaşayabilir ve ne kadar çok toprak altında kalırsa o kadar faydalıdır. Topraktan çıkarıldıktan sonra üretim şekline göre 2 isim alır, bunlar Kırmızı Ginseng ve Beyaz Ginseng‘dirler.

Yapılan bilimsel araştırmalara1 göre kırmızı kore ginsenginin etkileri beyaz kore ginsengine göre daha fazladır, bu sebepten en çok kırmızı kore ginsenginin adını duyarsınız. Kore ginsengi 20-22 ginsenosid içerir.

Kırmızı Ginseng

Kırmızı ginseng en az 6 yıllık taze ve soyulmamış ginseng kökünün, 100 derece sıcak buharda en az 3 saat bırakılarak ve daha sonra en çok %15 nem oranlı bir ortamda kurutularak üretilir, bu aşamalardan geçen Ginseng kökü kırmızı rengi aldığından Kırmızı Kore Ginsengi olarak bilinir.

Yapılan araştırmalara2 göre sıcak buhar ginsengin biyo aktivite özelliğini yüksek oranda arttırmaktadır, hatta eğer 120 derecede bu proses gerçekleşirse antioksidan özelliği 8 kat ve kanı sulandırarak damarlarn rahatlama etkisini 32 kat arttırabilir.

Beyaz Ginseng

Beyaz ginseng soyulmuş ginseng köklerinin güneşte veya sıcak hava akımında kurutulması ile elde edilir, yaklaşık olarak aynı içeriğe sahiptir ancak sıcak buharda bırakılmadığından etken maddelerinin etkisi daha azdır.

Amerikan Ginsengi

Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ginseng ailesinin önemli üyelerindendir ve amerikada 1700’lü yıllardan beri çzellikle kızılderililer tarafından kullanılmaktadır.

Amerikan ginsengi de kızılderililer arasında kutsal bir değere sahipti ve tedavi amaçlı olarak halen kullanılmaktadır.

Amerikan ginsengi daha önce bahsettiğimiz kore ginsengine kıyasla daha fazla Ginsengosid içerir (29) ancak tedavi aşamasına gelindiğinde kore ginsenginin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür, bunun sebebi tedavi amaçlı kullanılan Ginsenosidlerin miktarı amerikan ginsenginde daha düşük olmasıdır.

Sibirya Ginsengi

Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) her nekadar Ginseng adını taşısa ve aynı zamanda ginseng türleri ile aynı bileşiklere ve etkilere sahip olsada aslında ginseng ailesinden değildir, hatta Amerikada “Sibirya Ginsengi” adı ile satışı isim haklarından dolayı yasaklanmıştır ve Eleuthero ismi ile satılabilmektedir. sibirya ginsengi içindeki etken maddenin adına eleutheroside denir ve araştırmacılara göre immün sistemin çalışmasını teşvik edici özelliğe sahiptir.

Aynı zamanda içerdiği polysaccharides sayesinde kan şekerinide düşürebilir. diğer ginseng tiplerine kıyasla hakkında çok fazla araştırılmış veri bulunmamakta ancak yapılan çalışmalar kore ginsengine kıyasla daha az enerji arttırıcı ve iyileştirici özelliğe sahiptir.

Çin Ginsengi

Çin Ginsengi aslında kore ginsengi ile aynı sayılır ve aradaki farkın daha çok etki farkıdır diyebiliriz, çin ginsengi daha düşük oranda ginsenosid içerdiğinden daha az önerji verecektir, bu sebeple daha çok çocuklarda ve yaşlılarda kullanılması önerilir, güneşte kurutulduğundan beyaz renklidir.

Panax Ginseng

Panax ginseng aslında yukarıda da bahsettiğim gibi Kore ginsenginin bilimsel adıdır, farklı bir ginseng tipi değildir ancak bazı kaynaklarda hatalı olarak farklı olduğu yazıldığından bu yanlış anlamayı önlemek amacı ile ayrı başlık altında yazmak istedim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Geç!
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Sitemiz veya Ürünler İle İlgili Bilgi Almak İster misiniz?