Ginseng çayının faydaları nelerdir?

Kore Ginsengi çayının sağlığa faydaları ve Etkileri 

Kardiyovasküler sağlığı destekler: Ginseng çayı antioksidan özelliklere sahiptir bu nedenle kalp kaslarına zarar veren serbest radikallerin temizlememesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kolesterol oksidasyonu ve kan basıncı gibi kardiyovasküler koşullarının iyileştirilmesi ve düşük kötü kolesterol (LDL) düzeylerinin kontrolüne de yardımcı olmakta böylece bu koşullar nedeniyle oluşan sağlık risklerini minimize etmektedir.

Kan şekeri kontrolüne yardım eder: Şekersiz olarak ginseng çayı tüketmek orta ve düşük seviyelerdeki kan şekeri düzeylerine yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, ani ya da tehlikeli bir düşüşe neden olmadan kan şekeri seviyesini düşürmekte; sonuç olarak, ginseng çayı etkili bir Tip 2 diyabet kontrolü için yardımcı olabilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Ginseng çayı kilo vermeyi sağlayan antioksidanlarla doludur. Özellikle, yağı vücutta depolamak yerine yakılmasını sağlayarak metabolizma iyileştirmektedir. Ginseng çayını kilo kaybı için tek araç olarak kullanmak doğru olmayacaktır; egzersiz ve kalori takibi gibi diğer yöntemlerle kombine edildiğinde oldukça işlevsel bir hale gelmektedir.

Soğuk algınlık ve gribi tedavi eder: Ginseng çayının faydalarından biri yaygın olarak yaşanan soğuk algınlık ve gribin etkilerini azaltmaya yardımcı olması ve önlenmesidir. Yapılan çalışmalar ginseng çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koymuştur.

Kansere karşı etkiye sahiptir: Ginseng aynı zamanda anti-kanser özellikleri açısından da oldukça zengindir. Yapılan çalışmalar ginseng çayını tüketen insanların kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir. Tıbbi uzmanlar vücuttaki kanserin büyüme riskini ortadan kaldırmak için bu tür bitkisel çaylar içmeyi özellikle tavsiye etmektedir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir: Ginseng çayı beyin hücreleri için uyarıcı olarak hareket eden bitkisel bir içecektir. Bu özellik yoğunlaşma ve bilişsel yeteneklerin gücünü geliştirmektedir. Beyin hücrelerini geliştirmesi fonksiyonu nedeniyle ginseng çayı özellikle öğrencilere tavsiye edilmektedir.

Yaşlanma karşıtı özelliği vardır: Ginseng bir adaptojen olarak kabul edilir bu nedenle vücudun stres ile baş etmesine yardımcı olurken fiziksel performansı ve libidoyu artırarak sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olan bir bitki haline gelir. Ginseng çayı, enerji ve canlılık artırdığından sağlıklı yaşlanmaya için Çin’de ve Asya’da geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Cildi nemlendirir: Ginseng çayı cildinizi nemlendirirken ayrıca oksijenasyonu artırarak cilt hücrelerini yeniler. Bu bitkisel çay bir cilt temizleyicisi gibi davranmanın yanı sıra cildinizi de yeniler.

Kolesterolü düşürür: Ginseng bitkisi, yüksek kolesterol düzeyleri için harika bir çözümdür. Bu etkiyi elde etmek için en uygun yol çay şeklinde tüketmektir.

Menstrüel rahatsızlara iyi gelir: Çoğu kez menstrüel kramp ve ağrı semptomlarını hafifletmek için Amerikan ginsengi çayı tüketimi önerilmektedir. Ayrıca menstrüasyon ile bağlantılı olan mide ağrısını azalttığı da birçok kişi tarafından kabul edilmiştir.

Kırmızı Kore Ginseng çayının türleri ve faydaları

Japon ginseng çayı, Sibirya ginseng çayı, Kore ginseng çayı ve Amerikan ginseng çayı olmak üzere ginseng çayının dört tipi vardır.

Japon ginseng çayı: Ayrıca panax japonicus denilen, Japonya’da bitkisel içeceklerde küçük dozlarda kullanılan ve çok daha ucuz olan ginseng türüdür.

Sibirya ginsengi çayı: Bu ginseng türü gerçek ginsenge benzemediği için gerçek ginseng olarak kabul edilmez fakat ginsengin tüm iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu herpes ve grip gibi viral enfeksiyonları yatıştırmaya yardımcı olur.

Kore Ginseng çayı: Panax ginseng de Asya ginseng çayı olarak kabul edilmektedir ve çok sayıda iyileştirici özelliklere sahiptir. Konsantrasyon artışı ve zihinsel uyanıklığın yanı sıra hafızanın desteklenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda fiziksel dayanıklılığın kazanılması ve üreme sağlığının iyileştirilmesine de destek olur.

Amerikan ginseng çayı: Panax quinquefolius çoğunlukla Gürcistan ve Kuzey Amerika’nın Wisconson eyaletlerinde bulunur. Bu çay stresi yatıştırmaya yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda adet döngüsü sırasında kadınlarda kramp ve karın ağrısı rahatlatmak yardımcı olur.

Ginseng bitkisinin tüm çeşitleri sağlık ve canlılığı korumak için son derece faydalı olan bazı unsurları içinde barındırmaktadır. (8)

Ginseng çayı tarifi

Ginseng çayının hazırlanışı

 • Ginsengi küçük parçalar halinde doğrayın ve 2 su bardağı kaynar suyu üzerine ekleyin.
 • 15 ile 20 dakika arası bir süre kaynamaya bırakın.
 • Bir fincan içine dikkatlice karışımı süzgeçten geçirerek dökün.
 • Bal veya şeker ile tatlandırabilirsiniz.
 • Buzlu ginseng çayı keyfi için buz küplerini çaya ekleyerek karışımı soğutabilirsiniz.

Limon otlu ginseng çayı tarifi

Limon otlu ginseng çayı sıcak ya da soğuk servis edilebilir. Her gün tadını çıkardığınız bir fincan ginseng çayı sağlığa fayda ve bağışıklığa destek sağlamaktadır. Ginseng çayı içmek enerji ve libidoyu artırmakta; sıcak basması, adet kramplarına rahatlama getirmekte ve beyinin yoğunlaşma yeteneğini uyarmaktadır.

 • 1 tatlı kaşığı kuru ginseng kökleri ya da 2 çay kaşığı taze rendelenmiş ginseng kökleri
 • 1 tatlı kaşığı kuru limon otu veya 2 çay kaşığı taze limon otu
 • 1 tarçın çubuğu
 • 4 -6 parçalanmış kakule bakla
 • 1 -2 çorba kaşığı şeker veya 1 -2 çorba kaşığı bal

Tencerenin içine ginseng, limon otu, tarçın ve kakuleyi ekleyin. Üzerini 3 su bardağı suyla kaplayın. Orta ateşte malzemeyi kaynama noktasına getirin daha sonra ateşi en düşük seviyeye kadar kısın. 10-15 dakika boyunca demleyin. Daha sonra temiz kaba koyarak içine bal ya da şekeri ekleyin, karıştırın ve servis edin. Limon tadını katlamak için dilediğiniz takdirde, bir limon dilimi ile servis edebilirsiniz. Limon otlu ginseng çayını buz ekleyerek soğuk olarakta servis edebilirsiniz.

Limonlu, zencefilli ginseng çayı tarifi

 • 1 su bardağı kurutulmuş kök zencefil
 • 1/4 su bardağı kurutulmuş Amerikan ginsengi küçük parçalara bölünür.
 • 1/4 fincan kurutulmuş limon kabuğu
 • Tatlandırmak için bal

Bütün bitkileri ve limon kabuklarını bir kapta iyice karıştırın. ¼ suyla hazırladığınız tüm karışımı kısık ateşte 15 dakika pişirin ama kaynatmayın. Biraz dinlendirin ve balı ekleyip karıştırın sonrasında servis edin.

Ginseng çayının zararları

Ginseng çayının yan etkilerinde bazı belirsizlikler vardır. Bazı ilaçlarla ve yaşanan ön koşularla kullanımı reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler ginseng çayını kullanmaktan kaçınmalıdır.

Hipertansiyon veya yüksek kan basıncından muzdarip olan insanlar ginseng çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Ginseng çayı çocukların kullanımı için uygun değildir.

Hamile ve emziren kadınlarda ginseng çayı tüketimi: Yapılan bazı klinik çalışmalara göre, hamile kadınların bu bitkisel tüketmesi güvenli değildir. Emziren annelerin de kesinlikle tüketen önce bir doktora başvurmaları önerilmektedir.

Tavsiyeler

Ginseng çayı 3 gram taze ginseng kökünden veya 1,5 gram toz ginseng tozundan 5-15 dakika süreyle demlenerek hazırlanabilir. Üç ya da dört hafta boyunca günde üç ya da dört kez ginseng çayını tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Geç!
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Sitemiz veya Ürünler İle İlgili Bilgi Almak İster misiniz?