Ginseng Merak Edilen Cevaplar !!

 1. Koreli kırmızı ginseng, yaz aylarında yemek almayı cesaretlendirirmi (yani iştah açarmı) ?Kesinlikle hayır. Aşırı terleme nedeniyle yaz aylarında fiziksel güç kaybına karşı savunmasız durumdayız. Bu nedenle, yaz aylarında yeterli besin maddesi almanız önerilir. Kore ginsenginin metabolizmayı uyardığı bilinmekte ve yaz boyunca enerjinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre Kore ginsengi mevsim ne olursa olsun alınabilir.

  Kan dolaşımındaki artış, vücut sıcaklığındaki artış olarak yanlış anlaşıldı. Kore ginsengi, kan dolaşımını kolaylaştırarak cilt sıcaklığını arttırır, ancak vücut sıcaklığı değişmez. Japonya’nın Kyushu Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü Fujimoto ve Japonya’nın Oita Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Sakata, Kore Kırmızı Ginsengi tozunun yüksek sıcaklık nedeniyle fiziksel bozuklukları hafiflettiğini gösterdi. Ayrıca ginsengin, ginseng’in vücut sıcaklığına tamponlayıcı etkisi göstererek, endojen pirojenin indüklediği vücut sıcaklığına karşı koyduğunu keşfettiler.
  Kore, sıcaklığın üstesinden gelmek için yaz aylarında Samge-tang (ginseng tavuk çorbası, en sevdiği Kore geleneksel yemekleri) yedi. Son zamanlarda, Smage-tang mevsim ne olursa olsun yenilir.

 2. Koreli kırmızı ginsengi sadece yaşlılar ve zayıf olanlar içinmi etkilidir ?Kesinlikle hayır. Birçok araştırma makalesi, Koreli Kırmızı Ginseng’in ve aktif bileşenlerinin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmekte ve yaşlanmayı geciktirmede etkili olduğunu desteklemektedir. Normal (sağlıklı) kişilere kıyasla, anormal kişilerde ginsengin daha güçlü bir etkinlik uyguladığı doğru olabilir. Şimdiye kadar bildirilen çalışmaların ışığında, ginseng’in gücü, kişilerin yaşından çok fiziksel duruma bağlı.

  20’li yaşlardaki sağlıklı erişkinlerle yapılan klinik çalışma, ginseng’in fiziksel egzersizin arttırılması için etkili olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenle, dünyaca ünlü sporcular düzenli olarak ginseng alırlar.
  Son zamanlarda, Çin-Japonya Dostluk Hastanesinde 55 denek içeren bir klinik çalışma gerçekleştirildi. Koreli Kırmızı ginseng 1 ay boyunca günlük 3g dozda verildi, egzersiz sırasında kardiyak fonksiyon arttırıldı.

  Sonuç olarak, Koreli ginseng, fiziksel fonksiyonlarının azaldığı yaşlılarda ya da zayıf konularda genç sağlıklı erişkinlerden nispeten daha etkilidir. Bununla birlikte, genç sağlıklı yetişkinlerin de hastalığın önlenmesi için ginseng almaları önerilir.

 3. Çocuklar ve hamile kadınların Koreli kırmızı ginsengi almaları yasakmıdır ?Hayır. Çocukların yetişkinlerin 1 / 3’ü alması önerilir. Hamile kadınlar ginseng alabilir, ancak aşırı dozdan kaçınılmalıdır ve gerektiğinde bir bitki besine başvurmaları önerilir. Ginseng, çocuklarda zayıf anayasanın kontrolü için etkilidir. Büyüme ve beyin gelişiminde önemli rol oynayabilir. Bununla birlikte, aşırı aşırı yasaktır. Ginseng’i yalnızca ebeveynlerin rehberliğinde çocuklara vermek akıllıca olacaktır.

  Hamile kadınlar tarafından ginseng kullanımı oryantal tıbbi kitaplarda yasak değildir. Ginseng’in anne ve fetüsün sağlığında yararlı rol oynadığı kabul edilmiştir

  Ginseng’in yaş ve çocuk doğumuna benzer geçmişleri olan 88 çift gebe üzerinde etkisi bir vaka kontrol çalışmasında araştırıldı. Her iki grupta da çocuklarda anlamlı farklılık yoktu. Bununla birlikte, gebelik sonrasındaki dönemde yüksek tansiyon, ödem vb. Belirtilerle karşılaşılan, preeklampsiden mustarip, toksik bir yanıt veren kadınların sayısı belirgin olarak azalmıştır.

  Ancak, hamile kadınlar ilacı alırken dikkatli olmalılar. Hamile kadınların yüksek ginseng almaması ve fiziksel gücü aşırı derecede kaybetmek için ginseng alırken bir Doğu doktoruna danışması akıllıca olur.

 4. Koreli kırmızı ginsengi fiziksel yapıya göre alınabilirmi ?Kore ginsengi, genel organlarda etkili biyolojik rol oynar. Birisi fizyolojik yapısının zemin hazırlamadığını söylüyor. Oriental tıp bakış açısından, ginseng dalakta ve karında tıbbi bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, ginseng’in küçük bir yin yapısı olan, yani zayıf sindirim fonksiyonlarına sahip kişiler için daha etkili olduğu söylenebilir. Ginseng’in farmakolojik etkileri, ginsengin, iç organların işlevlerini spesifik olmayan bir şekilde normalleştirdiği çeşitli farmakodinamik deneylerle doğrulanmıştır. Anormal derecede yüksek vücut ısısı olan (enfeksiyon kaynaklı ateşten farklı) veya ginseng aldığında advers etkilere sahip sağlıklı kişilerin başlangıçta az miktarda alarak zamanla kendini adapte etmeleri önerilir.
 5. Koreli kırmızı ginseng, burun kanamasının yan etkisine neden olurmu ?
  Doğu tıbbi felsefesinde, ginseng üst ilaç olarak sınıflandırılır; yan etkisi yaratmayan bir bitki, bu nedenle uzun süre alınabilir.

  Ginseng, akut, subakut ve kronik toksisite testlerinde hiçbir yan etki göstermedi. Çok sayıda klinik deneyler Kore ginsenginin güvenliğini de desteklemektedir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, ginseng’i GRAS olarak sınıflandırmıştır (genellikle güvenli olarak bilinir). Ayrıca, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) monografı, Alman Komisyonu E Monografi ve İngiliz Bitkisel Özeti, ginseng’in hiçbir yan etkisi veya kontrendikasyonu bulunmadığını belirtmektedir.

  Bununla birlikte, asırlık tecrübemiz ışığında anormal yüksek vücut ısısı olan ve burun kanamasına karşı savunmasız kişilerin ginseng almayacaklarını öneririz. Ginseng, ateşli bir kişi için önerilmez. İnfluenza hastalarında, ateşin artmasıyla fiziksel kuvvetin iyileşmesi için ginseng almaları önerilir.

  Tansiyon artışı, ginseng’in belirgin yan etkilerinden biri olarak yanlış anlaşıldı. Bununla birlikte, 13 hastaneyi ve 316 kişiyi kapsayan çok merkezli bir çalışma kan basıncında belirgin bir anormal değişiklik göstermediğini ortaya koymuştur.

  Bazı Doğu Asya ülkelerinde Kore ginsenginin nazal rinorajiyi (burun kanaması) ve vücut ağırlığı artışını tetiklediği de söylenmektedir. Bununla birlikte, Çin-Japonya Dostluk Hastanesi, Pekin, Çin’de yapılan bir klinik deney, yanlış anlaşılma ile karşı karşıya. Toplam 75 denek plasebo ile tedavi edilen (20 olgu) ve Koreli Kırmızı Ginseng ile tedavi edilen gruba (55 olguya) ayrıldı. Kore ginsengi, 1 ay boyunca günde 3 gr dozda verildi. Ginseng ile tedavi edilen grupta önemli bir yan etki gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, nadir durumlarda deri döküntüsü, kaşıntı, baş ağrısı, kızarıklık ve diyare gibi aşırı duyarlılık gözlenmiştir. Yan etkiler açısından bu iki grup arasında anlamlı fark yoktu.

  Oriental tıbbi görüş açısından, bu hafif yan etki adaptasyon yanıtı olarak düşünülebilir. Sağlıkta fiziksel değişim sürecinde karşılaşılmaktadır. Bununla birlikte, bu rahatsızlık 10 günden fazla sürerse, dozajı azaltmak veya ginseng almayı bırakmak ve bir doktora danışmak daha iyi. Şimdiye kadar, Koreli Kızıl Ginseng, tıbbi geçmişimin son 2 bin yılı boyunca ciddi bir advers reaksiyon başlatmadı.

 1. Sadık diyor ki:

  Kırmızı Kore Ginsengi En önemli ginseng çeşidi olduğu söylenebilir. Çünkü keşfedilen ve binlerce yıldır kullanılan asıl ginseng bitkisi budur. Tarihte Çin kaynaklarında bitkinin adı ve faydaları sık sık geçmektedir. Ginseng denince akla ilk gelen tür Kore ginsengidir.

 2. hamid diyor ki:

  Uzakdoğuda ve Amerika’da ginseng bitkisi taze olarak bulunabildiği için yemeklerde de kullanılabilmektedir. Ancak dünyada yaygın olarak kuru şekilde tüketilir. Bitkinin dilimlenerek kurutulmuş veya toz haline getirilmiş kökleri ve kurutulmuş yaprakları kullanılır. Çay şeklinde demlenerek, toz haline getirilip kapsül veya tablet olarak da kullanılmaktadır.

 3. hakan diyor ki:

  Tane ginseng kökü ile: Bir parmak ebatlarındaki ginseng kökü parçaları, bir su bardağı sıcak suya ilave edilir ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilebilir.

 4. ramazan diyor ki:

  Kötü kolesterol üzerinde de dengeleyici etkileri bulununurmu ?
  ginseng, düzenli ve ölçülü kullanıldığında kolesterolü düşürüyormu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Geç!
Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Sitemiz veya Ürünler İle İlgili Bilgi Almak İster misiniz?